Skip to content

Drewniany blat do stołu – mój sposób na łaczenie dech

  • by

Drewniany blat

Zrobienie drewnianego blatu ze starych dech w domowych warunkach może okazać nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli chcemy solidne, niewidoczne połączenie, mamy ograniczoną liczbę narzędzi a dechy jak to dechy, stare i zbutwiałe ale ładne:)

Mój sposób

Drewniane kołki czy pocket hole to raczej za słabe połączenie dla czegoś co lubi pękać wzdłuż krawędzi. A może by tak pręt gwintowany?
Przygotowane deski do blatu przeszlifowałem wzdłóż łączonej krawędzi. Z kartonu przygotowałem szablon o wymiarze takim samym jak łączona krawędź i przyłożyłem do deski.

Cienkim wiertłem nawierciłem cztery punkty prowadzące w miejscach w których potem chciałem umieścić pręty. Szablon (drugą stroną) przyłożyłem do drugiej dechy i znowu ponawiercałem przez te otwory w szablonie, które powstały za pierwszym razem.
Pręty ucięte na jakieś 15cm. Otwory wywiercone wiertłem piórkowym 12mm na głębokość 8cm żeby pręty się ładnie schowały. Dobrze jest trochę “pogmerać” wiertłem po brzegach, żeby powstał lekki luz, przyda sie przy montażu.


Pręty posmarowałem klejem do drewna (Titebond III) włożyłem w otwory, znowu wszystko posmarowałem klejem, razem z powierzchnią deski i spasowałem obie połówki.


Po spasowaniu (przydaje się młotek jak nie idzie po dobroci) położyłem na płasko dociśniete wszystkim co znalazło sie pod ręką na 24h.
Ponieważ nie mam jeszcze pomysłu jak ostatecznie go wykończyć, podoba mi się tak jak jest, przykręciłem tylko hairpiny, ponad 20mm od brzegów żeby mi się nic nie odłupało.

No i jest!

Nawet przetstowałem i spokojnie można na nim stanąć (90kg). Jak wam się podoba takie rozwiązanie i stolik oczywiście?