Album ze zdjęciami.

Album ze zdjęciami.

Jakiś czas temu przeglądając facebooka wpadła mi w oko propozycja przetestowania albumu ze zdjęciami od firmy Saal Digital. Mam ponad 40000 (czterdzieści tysięcy) zdjęć na dyskach twardych więc długo się nie zastanawiałem. Wysłałem zgłoszenie i się udało. Do wykorzystania dostałem równe 200zł na zaprojektowanie albumu. Czy to dużo czy mało przekonacie się sami. Do projektowania wziąłem się w pierwszej wolnej chwili. Służy do tego autorska aplikacja Saal. Bardzo prosta i intuicyjna w obsłudzę. Generalnie cała rzecz ma się na upuszczaniu obrazków w odpowiednim miejscu i dopasowywaniu do strony. Program pokazuje linie cięcia, czy jakość obrazka jest odpowiednia i daje możliwość kadrowania, obracania.

saal
saal

Po prawej stronie mamy do dyspozycji gotowe szablony z różnymi układami zdjęć, tła na różne okazje. Tu jedyny problem sprawiło mi dopasowanie zdjęcia do gotowego układu, gdyż program automatycznie przycinał je do kadru i nie znalazłem opcji jak to poprawić. Nie zagłębiałem się też nad tym bo najbardziej zależało mi na dużych, dobrych jakościowo zdjęciach a nie dodatkowych wodotryskach. Z tego też powodu wybrałem album formatu A4, twarda okładka i matowe strony (nie widać śladów po palcach i refleksów). W aplikacji na bieżąco możecie kontrolować ilość i jakość stron, okładki, rozmiar a co za tym idzie cenę.  Ta widoczna jest bez kosztów przesyłki. No właśnie, za 32 strony zdjęć w formacie A4 przyjdzie nam zapłacić 176,95PLN co przeliczając na jedną stronę wychodzi jakieś 5,50PLN czyli ani tanio, ani specjalnie drogo.

Po dwóch wieczorach projektowania przyszedł czas na złożenie zamówienia i oczekiwanie na album. I tu miła niespodzinka bo przyszedł on do mnie wcześniej niż planowo. Już po 3 dniach miałem go na swoim stole.

Pierwsze wrażenia? Bardzo ładnie wykonany album z naprawdę sztywną okładką. Niestety nie ma ona jednolicie gładkiej powierzchni tylko widoczna jest delikatna „pomarańczowa skórka”, widać ją na moich zdjęciach. Sama jakość zdjęcia na okładce jest bardzo dobra. A jak jest dalej? Tylko lepiej. Album to 32 kartki dobrej jakości, grubego papieru fotograficznego. Zdjęcia dobrze oddają kolory a czernie są głębokie. Żadne ze zdjęć nie zaskoczyło mnie przekłamaniem koloru w stosunku do tego co widziałem na swoim monitorze.

Łączenia stron są dobrze wykonane a zdjęcia które zdecydujemy się umieścić właśnie na nich zachowują pełną ciągłość. Do tego albumu wybrałem swoje najładniejsze zdjęcia, takie do których będę chciał wrócić po latach. I nie żałuję, że trafiły właśnie do albumu wykonanego przez Saal Digital. Jedno czego żałuję, że nie mam więcej kuponów rabatowych na kolejne albumy, bo wywołanie wszystkich moich zdjęć kosztowało by mnie fortunę. Na pewno szczerze polecam tym którzy planują zrobienie sobie pamiątki na całe lata…

Michał.